IINFF 2020

Ön Jürimizin tercihi ile “Turkuaz Aslan Cesaret Ödül” ünü bu yıl almaya hak kazanan kişileri ve filmleri aşağıdadır.

• Yapımcı Şenay Gürsoy “Tutsak” İsimli filmiyle

• Yönetmen Sezer Bildiren”Eflin” isimli filmiyle

• Yönetmen Tankut Kılıç “Dersaadet Apartmanı” İsimli filmiyle,

• Yönetmen Erkan Soyçelik “Purgatorium” İsimli filmiyle.

• Yönetmen İzzet Arslan “Zingal Son Kuşak” İsimli filmiyle

• Yapımcı Zafer Fatih Özsoy “Şeytan İcadı” isimli filmiyle

Turkuaz Aslan cesur sinemacı ödülüne layık görülmüştür.

Festival Komitesinin Açıklamasındır.

Asıl Jürimiz ve kurumsal yapımız oluşmaya olanca hızıyla devam etmekte. Bu nedenle bu sene adil, hakkaniyetli bir rekabet ortamı oluşturmanın doğru olmadığını biliyoruz. Daima en temel prensibimiz adil rekabet için çaba sarf etmek olacaktır.
Fakat Festival Komitesi olarak bu 21 aralık tarihini boş geçmek istemedik. Büyük zorluklar ve cesaretle çekilmiş, yaşanan imkansızlıklara şahit olduğumuz bir kaç filme ödül vermek istedik.
Filmin kendisine ödül vermek bu sene için doğru olmasa da güçlüklerle mücadele ederek film yapanların cesaretli tutumlarına, mücadele ve azimlerini ödüllendirmek istedik.

Düzeltme : Yönetmen Mustafa Gürbüz Meryem Ana adlı filmi ile, “Aslancık Heykelinin” kendisine henüz teslim edilmemesi gerekçesi ile festivalimizden kendi rızası ile feragat ettiğini bildirmiştir. Henüz ödül dağıtma aşamasına gelmediğimizi, zaten söz konusu “Aslancık Heykelinin” de bir ödülden ziyade teşvik edici bir anlamı olduğunu tekrar beyan eder, kendilerinin bu kararını anlayış ile karşılar kendisine ve filmine başlarılar dileriz.


Not: Aslancık heykelinin gerçek hayatta nasıl olacağı ila ilgili bir kaç önemli tasarımcı ile temas halindeyiz. Lakin bu kararın alınabilmesi için pandemi şartlarının bu güne dek izin vermediği birinci toplantımızı gerçekleştirmemiz gerektiğini hatırlatır konunun tüm ilgililerine gösterdikleri anlayış için tekrar teşekkür ederiz.

Gültekin Bayır.
Festival Direktörü.